PROJELENDİRME HİZMETİ

3G Mühendislik olarak saha tecrübesi olmayan kişi ve firmaların proje üretmesine taraf değiliz. Çünkü proje demek; yapılacak olan çalışmaları hayal etmek ve bu hayali kağıda aktarmak akabinde de bunu hesaplayarak boyutlandırmak demektir. Saha tecrübesi yaşanmışlık demektir.3G Mühendislik,  10 yılı aşkın süredir taahhüt çalışmalarından elde ettiği bilgi ve tecrübeyi projelerine aktarmaktadır. Sahibi olduğumuz lisanslı CAD programları sayesinde insan hatalarını en alt seviyeye çekerek müşterilerimize en doğru projeyi sunmaktan büyük mutluluk ve gurur duymaktayız.

Proje Grubu Hedeflerimiz

  •  Yaptığımız projelerle saha çalışmalarının birebir örtüşmesi
  • Keşif listelerinin bir kerede eksiksiz olarak hazırlanması
  • Yapım aşamasında istenen değişikliklerin en kısa sürede cevaplanması
  • Koşulsuz müşteri memnuniyetini sağlamak

Doğalgaz Tesisatı

“Bireysel ısıtma; ısıtılmak istenen bölgenin kombi ya da doğalgaz sobasıyla her kullanıcının kendi konfor şartına göre ayarlanarak ısıtılmasıdır.“

3G Mühendislik sokaktaki doğalgazı; evlerde, iş yerlerinde, fabrikalarda kullanılabilir duruma getiren bir aracıdır. Müşteri memnuniyeti önceliği gözetilerek kalitesi yüksek malzemeler, teknik donanımlı ve sertifikalı ustalarımız tarafından proje uygulanır ve nihai tüketiciye teslim gerçekleştirilir.

Gaz açma yetki belgesine sahip mühendislerimizin hazırlamış olduğu projeler, yetki belgeli teknisyenlerimiz tarafından temiz bir çalışma, estetik görünüm ve müşterilerimizin istekleri göz önünde bulundurularak hayata geçirilmektedir.

Kombi

Kombi Petekleriniz Isınmıyorsa Temizlik Vakti Geldi

Isınmayan kalorifer, kombi sıcak su peteklerini yada alt kısmı ısınmayan petekleri makine ve kimyasal solisyon ile sökmeden temizliyoruz.

Bu işlem esnasında peteklerinizi sökmeden makine ve kimyasal solisyon ile banyonuzdan gerçekleştirdiğimiz işlem ile tüm odalarda ki petekleri sökmeden, yerinde, tek tek temizliyoruz.

Kombi sıcak su peteklerinizi yılda bir kere yıkatmanız gerektiğini biliyor muydunuz?

Kalorifer, kombi petekleri bulunduğu ortamda içerisinden geçen sıcak suyun sayesinde ısı sağladığından peteklerin içlerinin temiz olması gerekmektedir.

Kalorifer, Kombi Petek Temizliği

Petek temizliği; kullanım sonrası kalorifer tesisatının, boru yüzeylerinin ve petek kanallarının kimyasal solisyonlarla ve cihazlarla petekleri sökmeden ve etrafı kirletmeden yapılan temizliktir. Petek temizliğine önem verilmezse kışın ısı verimliliği düşmektedir.

Cihazlarla ve kimyasal solisyonlarla yapılan petek temizliği uygulaması kış başlamadan yapıldığı taktirde kışa hazır girilir. Yapılan petek temizliği sonrasında kullanım sonrası oluşan çamurlaşma ve tortu tabakasının kimyasal solisyonlarla ve cihazla temizlenmektedir.

Petekleriniz kalorifer tesisatı içerisinde suyun oluşturduğu kireçlenme ve korozyona maruz kalmaktadır. Özelliklerde su içerisindeki kireç, peteklerin içerisinde kireç tabakası oluşturduğundan ve oluşan bu kireç tabakası kalorifer tesisat iç yüzeyine yapışmaktadırlar. Yapışan bu kireç boru çapının daralmasına neden olarak petek kanallarının tıkanmasına sebep olur. Neden olan bu çamurlanma, kireçlenme sonrası ısınma problemi yaşamanıza neden olur.

Radyatör ve Vanaları

Kombi ve radyatör tesisatının takılacağı bölgeyi en ince ayrıntısına kadar inceleyecek olan deneyimli ekibimiz bölgeyi ısıtmak için gerekli en uygun tesisatı sizlere hazırlıyorlar. Bu sayede bütçenize gereksiz bir giderin olmayacağı gibi soğuk kış günlerinde en verimli ısınmaya sahip olacaksınız.

KALORİFER TESİSATI YAPTIRIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kalorifer Tesisatı yapımında dikkat edilmesi gereken bir çok püf noktalar vardır. Bunlara dikkat edilmez ise ısınamama sonucu üşüme, gereğinden fazla ısınma sonucu fazla faturanın gelmesi, tesisatın düzgün yapılmaması sonucu su kaçakları meydana gelebilmektedir.Bu da gereksiz bir çok maliyeti , zahmetli tadilat işlemlerini tekrardan yapılmasına yol açmaktadır. gerek mühendislik hizmeti sayesinde gerekse yetkili ve deneyimli ustalarımız sayesinde yukarıdaki aksaklıları minumuma indirgedik.

TESİSAT BORULARININ GİDİŞ YÖNÜ ÖNEMLİDİR

Kalorifer tesisatı yaparken göz önünde bulundurulması gereken önemli konulardan birisi tesisat borularının gidiş yönünün belirlenmesi ; mümkün olduğu kadar tesisatın kısa ve az dönüşlü (minumum dirsek kullanarak) şekilde yapılması gerekir. bu sayede kayıplar azaltılmış olur hem ısınma miktarı artar hemde ısı kaybı oluşmaz tasarruf sağanır.

Deneyimli Kesif Personelimiz sayesinde tesisat borularının nasıl en iyi şekilde gideceği belirlenir belirlenen yola göre ustalarımıza tarif edilir ve tesisat yapım işlemine bu şekilde başlanır.

RADYATÖR SEÇİMİNİN YAPILMASI

Kalorifer Tesisatı yapılırken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer konu da radyatörleri seçimidir. radyatör seçimi odanın büyüklüğüne göre , odanın ısı kayıpları ve odanın kullanım durumuna göre farklılık arz etmektedir. eğer odanıza gereğinden fazla radyatör kullanırsanız gereksiz fazla ısınma sonucu fatura miktarınızda artış olur. radyatörleri gereğinden az koyarsanız ısınamazsınız.

Radyatör seçimi konusunda da 3G Mühendislik bünyesinde keşif hizmetini yapan deneyimli mühendisleri sayesinde odalarınız da kullanılacak radyatörleri optimum düzeyde seçerek müşterilerimizin ısınmasını, ısınırken fazla faturalarının gelmeyecek şekilde radyatör seçimlerini yaparlar.

Kombi Dolabı

Evlerimizde ve iş yerlerimizde bulunan kombilerin montajını yaparken doğru ortamı doğal gaz mühendisleri belirler. Kombilerin %70 evin mutfağında yer alır. Uygun olmayan mutfak dışında mühendislerin ve ev sahiplerinin en uygun gördüğü bir diğer ortam ise evin balkon kısmıdır. Genellikle balkon gibi dış ortama açık alanlara montaj edilen kombilerin yağmur, kar ve tozdan etkilenmemesi için kombi dolabı balkonlar da sık olarak kullanılır. Yine mutfakta bulunan kombilerin de ortama uygun dolap ile kapatıldığını  sıklıkla görülmektedir.

Kombi dolabı kombi için bir sorun yaratmaz. Fakat kombinin bulunduğu ortama göre en doğu dolabı seçmeliyiz. Örneğin balkon da monte edilmiş kombi için en doğru dolap plastik malzemeden üretilmiş olmasıdır. Balkon açık oram olduğundan dolayı kombi dolabı plastikmalzemeden üretilmiş olması sizin için en iyi seçenek olacaktır.  Mutfak gibi i ortamlar yağmur, toz pislik gibi etkenlere maruz kalmayacağı ve iç ortama uyum sağlaması için mdf malzeme gibi mobilya ürünlerinden kullanılır.

Piyasa da yapı marketlerinde satılan her kombi dolabı işimizi görür mü?

Sorusuna kesinlikle hayır diyoruz. Çünkü her kombi markası ve modeli boyutları farklılık gösterir. Bu yüzden kombi dolabı almadan önce kombi ölçülerinizi almalısınız. Kombinin genişlik ve yükseklik ölçüleri doğrultusunda alacağınız en doğru dolabı seçeceğiz. Örnek olarak genişlik 60 cm ise alacağınız dolabın genişliği en az 90 cm olmalıdır. Yükseklik 1,20 cm ise dolap en az 1,80 cm olmalıdır.

Teknik servislerin sıklıkla karşılaştığı problemin en büyük sorunu yanlış dolap montajı ile cihazın kapaklarının dahi açılamadığı görülmektedir. Bu yüzden kombinizin tamir görebileceğini de düşünerek kombi dolabının boyutlarını ayarlamalısınız.

Menfez

Doğalgaz bulunan evlerde mutfakda bulunan cam kesilerek üst boşluklara yerleştirilen yuvarlak menfez kullanımı hayati önem taşıyor. Doğalgaz menfezinin cam kesiğinin üst kısmına konulmasının asıl sebebi; doğalgaz gaz hafif ve uçucu gazlardan biridir. Bu nedenle yükselen gaz üst havalandırmadan dışarıya çıkmalıdır. Peki ama doğalgaz menfezi neden takılır? Doğalgaz menfezi takılmazsa ne olur? gibi soruların cevabını sizinle paylaşacağız.

Doğalgaz menfezi neden takılır?

Zorunlu olmasının en önemli sebebi doğalgaz ortamda bir yanma oluşumu vardır ve doğalgazın oksijen sarfiyatı oluşturmasına neden olur. Kaybedilen oksijenin mutlaka, bir kaynaktan düzenli olarak alınması gerekmektedir. Bu kaynakta evin içerisinde bulunan oksijenin yeterli gelmeyeceğinden dolayı mecburen dışarıdan alınması gerekir. Dışarıdan alınan oksijen doğalgaz menfezinin arasından geçerek hem ortamın oksijen ihtiyacını hem de gaz zehirlenmesi durumunda gazın dağılmasını sağlar.

Doğalgaz menfezi takılmazsa ne olur?

Doğalgaz menfezinin takılmaması şüphesiz yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Normalde kokusuz bir şekilde çıkan gaz açığa çıkmadan önce sarımsak kokusuna benzer bir koku ile karıştırılarak anlaşılması kolaylaştırılmıştır. Doğalgaz menfezini gazete,bez veya kağıt parçasıyla kapatmak son derece yanlıştır. Eğerki doğalgaz menfezini kapatmak istiyorsanız ek tedbir olarak yaklaşık 20-30 tl fiyat aralığında olan gaz kaçak dedektörü mutlaka takılmalıdır. Gece uyku sırasında gaz kaçağı nedeniyle hayatını kaybeden birçok insan vardır. Tedbir almadan doğalgaz kullanımına devam eden mutlaka birçok kişi mutlaka vardır. Unutmayınız ki en savunmasız olduğumuz an uyuduğumuz andır.

Doğalgaz menfezi nereye takılır?

Genellikle mutfak camının üst tarafına takılır. Üste takılmasının nedeni doğalgazın gazının hafif olup, yukarıya doğru yükselmesinden dolayıdır. Doğalgaz menfezi oksijen sarfiyatını en iyi şekilde karşılayan havalandırma parçasıdır.

Gaz Açım Hizmeti

-AKSAGAZ ile Sözleşmenizi yaptıktan sonra sertifikalı tesisatçı firmamız 3G Mühendislik, AKSAGAZ”dan gaz açılışı için randevu alır.

-Randevu günü AKSAGAZ yetkili mühendisi, 3G Mühendislik mühendisi ile dairenize gelerek tesisatınızın uygunluğunu kontrol eder.

-Tesisatınızın AKSAGAZ Teknik Şartnamesi”ne uygun olması durumunda gaz açma işleminiz yapılır ve gaz açma uygunluk belgesi verilir. ( Bir nüshası sizde kalır.)

-Tesisatınızın AKSAGAZ Teknik Şartnamesi”ne uygun olmaması durumunda gaz açma işleminiz yapılmaz. AKSAGAZ tarafından “DOĞALGAZ UYGUNLUK BELGESİ” verilmeden hiçbir şekilde gaz kullanılamaz.

Ücretsiz keşif yapalım, sizi doğalgazın avantajları ve rahatlığı ile tanıştıralım.